توسعه آسانسور

آسانسور

 آسانسور


آسانسور چیست ؟

آسانسور یا آسانبر اتاقک متحرکی است که بوسیله آن بین طبقات ساختمان بالا و پایین روند در واقع آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که جابجایی افراد یا بار را بین طبقات مسیر میسازد .


انواع آسانسور :


آسانسور ها عموما به چهار دسته تقسیم میشوند:

- آسانسور های کششی که نیرو ی محرکه آن با موتور و گیربکس و دارای فلکه اصلی و کادر وزنه تعادل می باشد . 

- آسانسور های هیدرولیکی که نیروی محرکه آن موتور و پمپ روغن می باشد .

- آسانسور های که نیروی محرکه آن موتور گیربکس و بدون وزنه تعادل می باشد .

- آسانسور های مغناطیس که بصورت الکترومغناطیس کار میکند .

کاربرد آسانسور ها :


- آسانسور مسافربر و آسانسور خانگی با کابین لوکس ، پانوراما ، کابین ساده و معمولی . 

- آسانسورهای حمل بار و آسانسورهای صنعتی بار و نفر با کابین صنعتی و مستحکم . 

- آسانسورهای صنعتی خودروبر ، ماشینبر و لیفتراک بر و باربر سنگین و آسانسور های مصالح بر کارگاهی .

- آسانسورهای بیمارستانی تخت بر و برانکاردبر و آسانسور استریل اتاق تمیز (Clean Room) .

- آسانسورهای خدماتی با کابین استیل مخصوص آشپزخانه و رستوران . 

- آسانسورهای خاص ضد انفجار و ضد گرد و غبار مخصوص محیط های گازی و محیط های آلوده به غبارهای آتش گیر.

------------------

آسانسور های پانورامیک :


آسانسور های پانورامیک به آسانسور هایی اطلاق میشود که همواره سهمی در سیستم جایجایی عمودی نفرات در ساختمان ها داشته اند .

عمدتا این نوع آسانسور ها در اداره , هتل ها و فروشگاه ها جهت جابجایی مسافرین مورد استفاده قرارا میگیرند و بخش عمده ای از ان ها در ساختمان های با تعداد طبقات کم به عنوان ایجاد تنوع در آن ها به کار گرفته می شوند . در مرکز فروشگاه ها به طور عموم در صورت امکان یک یا کلیه آسانسور ها از نوع پانورامیک مورد استفاده قرار میگیرد . عموماً این آسانسورها دارای سرعت کمی بوده و لذا زمانی که در حین حرکت صرف می کنند زیاد می باشد و همچنین مدت زمان باز و بسته شدن درب ها با توجه به نوع شیشه ای آن ها جهت ایمنی بالا زیاد است و از سرعت کمی برخوردار هستند. عموماً کابین این نوع آسانسورها به دلیل تزئینات داخلی آن ها توسط معمار طراح ساختمان طراحی می شود به شکل های خاص می باشد و ورودی آن ها نسبت به سایر فضای کابین باریک تر می باشد.

در صورتی که آسانسورهای پانورامیک در مجموعه آسانسورهای پیش بینی شده باشد مشخصات فنی همانند دیگر آسانسورها نیست.

-----------------

خدمات بعد از فروش :


- تأمین کلیه قطعات آسانسور و تجهیزات آسانسور

- دوره ضمانت (گارانتی) یکساله دستگاه

- خدمات پشتیبانی دهساله

- سروس و نگهداری دوره ای و مستمر

_____________

ظرفیت آسانسور :


اساس طراحی آسانسور ظرفیت آن است که مساحت کابین تایع آن می باشد و ظرفیت مهمترین فاکتور در طراحی آسانسور می باشد . ظرفیت را با توجه به مساحت و فضای مفید کابین محاسبه میکنند .

- کلیه قطعات آسانسور باید متناسب با ابعاد چاه آن طراحی شود و یکی از پارامتر های مهم در تعیین ظرفیت کابین می باشد . به عبارتی دیگر هدف از طراحی آسانسور استفاده از حدکثر فضای چاه آسانسور جهت طراحی بزرگترین کابین با توجه به محاسبات آنالیز ترافیک می باشد .

- لازم به یادآوری است , وزن هر نفر در استاندارد آسانسور 75 کیلو گرم در نظر گرفته میشود . اگر در کابین آسانسور بیش از حد مجاز مسافر یا بار باشد فشار زیادی بر تجهیزات مکانیکی و برقی وارد میشود و چنانچه از سنسور های کنترل ظرفیت استفاده نشود موجب خطر یا سقوط کابین خواهد داشت .

-------------

ابعاد آسانسور :


طراحی آسانسور در یک ساختمان با توجه به نقشه های معماری و تعیین محل مناسب قرارگیری آن از نظر ترافیک موارد زیر باید در نظر گرفته شود :

- فضای مورد نیاز در مقطع افقی - پلان طبقه

- فضای مورد نیاز در مقطع عمومی - برش های قایم و نما

- فضای مورد نیاز موتور خانه

- راههای دسترسی و ترافیک

ابعاد کابین آسانسور متناسب با ظرفیت تعداد نفرات و وزن بار آسانسور خواهد بود که ابعاد مفید می باشد و به آنها فضای اشغال شده توسط دستیگره یا اختمالا صندلی اپراتور باید اضافه گردد .

ابعاد برای آسانسور های مسافر بر و باربر طبق جداول استاندارد ملی یا جداول مقررات ملی ساختمان می باشد طبق استاندارد ها محل حمل برانکارد برای جایجایی سنگین تر مانند افراد با صندلی چرخدار باید از آسانسور با ظرفیت 600 کیلوگرم استفاده نمود و محل حمل برانکارد در ساختمان های بلند مرتبه , بیمارستانها و آسایشگاها ابعاد آسانسور 1000 کیلو گرمی باید در نظر گرفت .

---------------

سرعت نامی آسانسور :


حداکثر سرعت کابین هنگام حرکت عادی را سرعت نامی میگویند .

______________

سطح مفید کابین :


سطح مفیدی است که برای ایستادن مسافر و یا گذاشتن بار به کار گرفته میشود و مقدار آن متناسب با ظرفیت بار یا مسافر محاسبه میشود .

___________


طول مسیر حرکت :

ارتفاع بین کف پایین ترین طبقه توقف آسانسور تا کف بالاترین طبقه توقف . طول مسیر حرکت نامیده میشود .

---------------

موتورخانه آسانسور :


فضایی است که تجهیزات نیرو محرکه آسانسور و تابلوی فرمان و غیره در آن قرار میگیرد و ابعاد آن به ازای ظرفیت های مختلف در جدول های استاندارد قید شده است

--------------

چاه آسانسور :


چاه آسانسور فضایی است که کابین و وزنه تعادل (در صورت وجود) در آن حرکت می کنند.

- دیواره ها ، کف و سقف چاه بايد از مصالح مقاوم و آتش نگیر که سبب گرد و غبار نیز نشوند و مقاومت کافی داشته باشند ساخته شود.

- در دیواره های چاه نباید تورفتگی یا برآمدگی و دست انداز وجود داشته باشد.

-----------------

اورهد چاه آسانسور:


- فاصله کف بالاترین طبقه تا زیر سقف چاه آسانسور را "اورهد" می نامند . در طبقه آخر که محل استقرار آخرین درب آسانسور می باشد فاصله اورهد (طاق بالای چاله آسانسور تا کف طبقه آخر) حداقل به فاصله ای به ارتفاع ۳۸۰ سانتیمتر نیاز دارد. عنی به صورت ساده تر از کف طبقه آخر تا طاقی که بتون ریزی می شود و موتور آسانسور بر روی آن قرار می گیرد به ارتفاع۳۸۰ سانتیمتر نیاز دارد. البته سازندگان آسانسور یا ساختمان سازها به طور متوسط این ارتفاع را بین اعداد ۳۸۰ تا ۴۰۰ سانتیمتر در نظر می گیرند . این ارتفاع نیز فضای جان پناهی برای سرویس کار آسانسور که بر روی کابین کار می کند ایجاد می نماید . همچنین خود کابین نیز دارای لوازم و قطعاتی است که از اتاقک کابین بلندتر بوده و نیاز به این فضا دارد . چاه باید به طور مناسبی تهویه شود و سیستم تهویه نباید برای تهویه مکان هایی دیگر، به غیر از آسانسور استفاده شود . به همین خاطر باید در بالای چاه دریچه تهویه با حداقل مساحت 1% مقطع عرض چاه تعبیه گردد . چاه باید به روشنایی برقی دائم مجهز باشد، به طوری که شدت روشنایی حداقل معادل 50 لوکس در فاصله یک متری بالای سقف کابین و کف چاهک حتی زمانی که درها بسته اند، باشد . روشنایی باید توسط حداقل یک چراغ تونلی حفاظ دار در حداکثر 0.5 متری از بالاترین ارتفاع چاه ( زير سقف چاه ) و پایین ترین نقاط چاه ( كف چاهك ) تامین گردد و به ازای هر طبقه نیز چراغ تونلی نصب گردد.

- فاصله قائم بین پایین ترین قسمت سقف چاه و بالاترین قسمت کفشک های راهنما و اتصالات طناب های فولادی و درهای کشویی عمودی (در صورت وجود) باید حداقل 30 سانتی متر باشد.

- فاصله آزاد عمودی بین پایینترین قسمت سقف چاه و بالاترین قسمت سر پیستون جک باید حداقل 10سانتیمتر باشد.

در بالای سقف کابین باید فضای کافی برای جا دادن مکعبی به ابعاد حداقل 0.8*0.6*0.5 متر مکعب، روی یکی از وجوه آن موجود باشد .

------------------

بعضی از موارد الزامی در اجرای آسانسور ها طبق مقررات ساختمان :


- استفاده از چشم الكترونيكي پرده اي دوبعدي يا سه بعدي در ورودي هاي كابين الزامي است .

- آسانسور حمل خودرو بايد به سيستم تراز طبقه مجدد مجهز باشد .

- آزمايش و تحويل گيري آسانسور بايد مطابق ضوابط اين مقررات در ساختمان ها نصب ، راه اندازي و تحويل گردد و قطعات منفصله و يا مونتاژ شده آن مطابق ضوابط سازمان ملّي استاندارد ايران 

- آسانسور پس از نصب و راه اندازي بايد توسط متخصصان صاحب صلاحيت آزمايش و تحويل گرفته شود .

- عقد قرارداد نگهداري مناسب ، با اشخاص حقيقي و حقوقي صاحب صلاحيت در حين به راهبری ، همواره الزامي است ، در غير اين صورت مسئوليت آسانسور با كارفرما يا بهره بردار ساختمان خواهد بود و بايد در قبال هر حادثه اي پاسخگو باشند .

- كابين بايد در تراز هر طبقه توقف نمايد و در حين ورود و خروج مسافر يا بار در آن تراز باقي بماند .

- رواداري توقف كابين از سطح تراز ورودي نبايد از 20 ميلي متر بيشتر و از رواداری مجاز تجاور نماید باید مکانیزم تراز طبقه شدن مجدد به سیستم اضافه شود .

- کابین باید هنگام حرکت به سمت بالا یا پایین لرزش یا تکان داشته باشد و صداهای سایش یا غیر معمول بدهد

- در مواقع قطع برق , باید بتوان به طور دستی کابین را به کابین را به نزدیک ترین طبقه رسانید تا مسافران خارج شوند, دستور العمل نحوه عملکرد باید در موتور خانه نصب باشد .

- زنگ اخبار در صورت وجود باید مجهز به باطری قابل شارژ باشد و حتی المقدور امکان نصب زنگ کمکی در اتاق نگهانی فراهم گردد .

- در ساختمان های عمومی باید وسیله مکالمه دو طرفه تفلن یا تله کام در کابین نصب شود توضیه میشود این وسیله در کلیه آسانسور ها نصب شود .

- درهاي لولايي طبقات بايد مجهز به پنجره مرئي شوند تا بودن كابين در طبقه مشخص شود .

- روشن بودن داخل كابين به طور دائم در حين حركت يا با درِ باز الزامي است .

- تعبيه هواكش براي كابين داراي درب الزامي است .

- در صورتيكه كابين فاقد درب باشد آسانسورهاي باري ويژه بايد لبه ايمني مجهز به ميكروسوئيچ و حداقل يك چشم الكترونيكي در آستانه ورودي كابين نصب شود .

- دستگيرهاي بر روي يكي از ديوارههاي كابين ، ترجيحاً در عقب با سطحي صاف با فاصلهاي حداقل 20 ميلي متر از ديواره و در ارتفاع 900 ميليمتر از كف كابين نصب شود .

- وقتي كه درِ كابين و درِ طبقات باز می شوند ، شدت روشنايي بر روي دكمه هاي كنترل كابين و يا راهرو ها ، نبايد از 50 لوكس كمتر باشد و اين روشنايي بايد دايمي باشد .

- در آسانسورهاي تخت بر و آسانسورهاي حمل بار ، نصب يك يا دو رديف ضربه گير روي تمام ديواره هاي كابين الزامي است .

- حداكثر ارتفاع بالاترين دكمه ها و نشانگر هاي كابين نبايد بيش از 1800 ميلي متر باشد . دكمه هاي نشاندهنده جهت ، اندازهاي برابر 18 ميلي متر خواهند داشت . نشانگر قابل روايتي جهت نشان دادن تقاضاي مسافر ثبت شده روي دكمه ها يا كنار آنها براي هر آسانسور ، بايد وجود داشته باشد و پس از جواب دادن به اين تقاضا بايد خاموش شده يا تغيير رنگ دهد .

- در كليه طبقات به جز طبقه ورودي اصلي، يك علامت تصويري با طرح استاندارد شده در مجاورت هر دكمه آسانسور نصب شود كه نشان مي دهد كه در مواقع آتش سوزي از آسانسور استفاده نشود و راه پله خروجي و اضطراري را نشان دهد .

- اتصال زمين مناسبي براي سيستم برق آسانسور و همچنين سيستم هم بندي براي هم ولتاژ كردن جهت ريل هاي آسانسور و قطعات فلزي ثابت آن ، مطابق مفاد مقررات مقررات ملّي ساختمان در نظر گرفته شود .

- در صورتيكه ساختمان به هر دليلي قبل از تكميل سيستم آسانسور مورد بهره برداري قرار گيرد ، بايد تمام نقاط دسترسي به چاه و آسانسور و موتورخانه آسانسور در برابر خطر سقوط حفاظت شوند .

__________

حفاظت در مقابل آتش :


هنگام آتش سوزي ساختمانها ، آسانسورها ميتوانند نقش حياتي در تخليه ساختمان و نجات افراد داشته باشند در حاليكه هميشه اين پيغام در آسانسورها نصب ميشود كه از آسانسورها هنگام آتش سوزي استفاده نشود . هنگام وقوع حريق در تمام يا قسمتي از ساختمان مشكلات تخليه خصوصاً براي سالمندان و بيماران پيش مي آيد . به همين منظور استفاده از آسانسور در مواقع آتش سوزي در صورتي مجاز است كه آسانسور در اختيار افراد يا آتش نشانها قرار گيرد تا بتوانند با راندمان بيشتر ، عمليات تخليه را انجام دهند .

- رعايت مفاد مقررات ملّي ساختمان تحت عنوان "محافظت ساختمانها در برابر حريق" لازم الاجرا ميباشد .

- چاه آسانسور به عنوان يك كانال هوايي عمل ميكند و لذا راهرو طبقات بايد توسط درهاي ضدگسترش حريق محفوظ گردد تا از نفوذ دود و آتش به چاه آسانسور و عمل نمودن چاه آسانسور به عنوان دودكش جلوگيري شود .

- كابل تغذيه برق براي آسانسور بايد مستقل باشد تا چنانچه در اثر آتش سوزي ، اتصال برق منجر به عمل فيوزها يا كليدهاي حفاظتي ديگر گشته و سبب قطع مدار برق قسمت هايي از ساختمان شوند ، سيستم برق آسانسور همچنان متصل و فعال باشد .

- در پايين ترين نقطه و يا در طبقه همكف داكت هوايي خاصي براي چاه آسانسور طراحي و ساخته شود تا در مواقع آتش سوزي و نفوذ دود به چاه آسانسور ، تهويه هواي تازه از داكت ممكن باشد .

- داكت فوق بايد به نحوي محفوظ شود تا از ورود انسان و يا حيوانات به چاه آسانسور جلوگيري شود .

- در صورت الزام به پيشبيني سيستم اعلام حريق در ساختمان با توجه به ضوابط ساير مباحث مقررات ملّي ساختمان يا ضوابط سازمان آتش نشاني و غيره ، نصب حسگرهاي سيستم اعلام حريق در فضاهاي موتورخانه آسانسور ، چاه آسانسور ، راهرو و ورودي به موتورخانه آسانسور و راهرو جلوي درِ طبقات آسانسور الزامي است. حداكثر فاصلة افقي نصب اين حسگرها از مركز در بازشو آسانسور مركز در طبقات برابر 1/5 متر است . اين حسگرها از طريق تابلو كنترل پانل كنترل سيستم اعلام حريق به سيستم كنترل آسانسور مرتبط ميگردند . در صورتيكه حسگرهاي فوق الذكر فعال شوند ، درِ آسانسور نبايد در هيچ يك از طبقات به جز طبقه ورودي يا طبقه از پيش تعريف شده باز شود . تمام آسانسورها بايد به طبقه اي كه توسط افراد مسئول ساختمان مشخص ميشود منتقل شوند و قابليت كنترل به صورت دستي كليد آتش نشان را دارا باشند.

- استفاده از هر نوع وسايل آتش نشاني در موتورخانه آسانسور به شرطي مجاز مي باشد كه اين تجهيزات براي اطفاي حريق ناشي از آسانسور به كار روند .

- انبار كردن و يا گذاشتن هر نوع مواد قابل اشتعال و يا غيرقابل اشتعال در چاه آسانسور ، موتورخانه و يا چاهك آسانسور ممنوع مي باشد .

- در صورتيكه ديواره هاي چاه آسانسور از نظر مقاومت به آتش درجه بندي شده باشند ، بايد درهاي لولايي همان درجه و درهاي اتوماتيك حداقل نصف آن درجه بندي را دارا باشند.

_____________


برق اضطراري :


در صورتيكه وجود برق اضطراري براي يك ساختمان ضروري باشد بايد حداقل يك آسانسور از هر گروه آسانسور در ساختمان از برق اضطراري تغذيه گردد و اين خط تغذيه بايد بتواند هريك از آسانسورهاي ديگر را به انتخاب تغذيه نمايد . اين سيستم بايد به صورت خودكار فعال شود.

__________________

لطفأ جهت مشاوره فنی و انتخاب نوع دستگاه با شماره های 02188874850 و 02186087162 تماس و یا درخواست خود را به شماره 09378107645 واحد فروش شرکت توسعه آسانسور واتساپ فرمائید

_____________


آسانسورهای هیدرولیک:


اسانسور هیدرولیک چیست ؟

به آسانسور هایی که با سیستم هیدرولیک ( جک و پاوریونیت) کار میکنند سانسور هیدرولیک گفته می شود . آسانسورهای هیدرولیکی انواع گوناگونی دارند و می توانند به یک یا دو جک بصورت مستقیم یا غیرمستقیم مجهز باشند . آسانسور هيدروليك مسافری (نفربر) ، خانگی آسانسور هيدروليك خودروبر ، ماشین بر ، پارکینگی، آسانسور لیفتراک بر آسانسور هيدروليكى صنعتی باربر ، بار و نفر .

آسانسور هيدروليك بيمارستانى تخت بر ، برانکاردبر آسانسور های هیدرولیک برای مکانهای کم مسافر و ترافیک پایین و بارهای بسیار بزرگ بهترین گزینه می باشد . آسانسور های هیدرولیک در اکثر موارد تنها نوع مناسب برای نصب در بسیاری از ساختمان های قدیمی بدون آسانسور می باشند . حداکثر سرعت آسانسور های هیدرولیک 0.63 متر بر ثانیه می باشند لازم به ذکر است سرعت کابین خالی به سمت بالا نباید از 0.8 از سرعت نامی بالاتر شود و حرکت به سمت پایین با کابین پر به مقدار بار نامی نباید به میزان بیش از ۸/0 از سرعت نامی بیشتر باشد روغن و تغییرات بار در کابین در صورت ایجاد تغییرات در سطح مجددا سطح کابین را با تراز طبقه هم سطح می کند . البته ممکن است در شرایطی که چرخ های دستی کوچک در آسانسوری با ظرفیت زیاد استفاده شود این سیستم ها از دقت کافی برخوردار نباشند .

------------------

مزایای آسانسور هیدرولیک :


1- نیاز به اتاق موتورخانه در بالای چاهک آسانسور های هيدروليکی نبوده و موتورخانه را با حداقل اشغال فضای موجود در اطراف چاه می توان در نظر گرفت .

2- نیازی به آهنکشی چندانی جهت آسانسور های هيدروليکی غیر مستقیم ( INDIRECT) نبوده و در حالی که در سیستم آسانسورهای کششی احتیاج به چهارچوب فلزی برای نصب ریل می باشد. از این جهت هم هزینه مواد مصرفی (ناودانی و نبشی و ...) و هم اجرت نصب کاهش می یابد .

3- ايمنی آسانسورهای هيدروليکی غیر مستقیم به دليل استفاده از پاراشوت و شير ترکيدگی و شير ايمنی دو برابر آسانسورهای کششی است .

4- هزينه تعمير و نگهداري آسانسورهای هيدروليک به مراتب کمتر از آسانسورهای کششی است .

5- بهره برداري موثرتر از فضاي ساختمان :

الف - سطح چاه مورد استفاده آسانسورهاي هيدروليكي نسبت به آسانسورهاي كششي ، در حدود 12% كمتر ميباشد . و قسمت بالاي چاه (بخش زير سقف) آسانسورهای هيدروليکی بمراتب تميز تر باقی مي ماند . آسانسورهاي هيدروليكي نياز به اتاق ماشين در بالا نداشته ولي به يك مقدار فضا OVER HEAD در بالاي پشت بام نياز دارد كه آن هم به علت رعايت مقررات ايمنی مربوطه مي باشد .

ب _ از آنجائيكه آسانسورهاي هيدروليكي از نوع مستقيم نيرو و بار عمودي به ساختمان تحميل نمي كند ابعاد ستون هاي ساخته شده در اطراف چاه به طرز چشمگيري كاهش مي يابد .

پ _ از آنجائيكه اتصالات مكانيكي بين پاور يونيت و جک آسانسورهاي هيدروليكي را لوله ها و لوله هاي محافظ ( داكت ها ) تشكيل مي دهند ، ميتوان از اين خصوصيت قابليت انعطاف استفاده نموده و بخش پاور يونيت را در محل مناسبی در شعاع حداکثر 12 متری سيلندر هيدروليک نصب نمود .

6 - به منظور بالا بردن بار هاي سنگين ، موثر ترين وسيله مي باشد. هنگامي كه مايل به استفاده از آسانسوری با تراول هاي كوتاه و ظرفيتی بيش از چهار تن هستيم اهميت آسانسورهاي هيدروليكي آشكار تر مي گردد زيرا كه بطور اصولی سيستم های هيدروليكی ، دارای توان و نيروي بالا برنده قوي و راندمان مكانيكي خوب ، همراه با هزينه كمتر مي باشند .

هنگامي كه نيازي به سرعت هاي بالاتري نمي باشد ، آسانسورهاي هيدروليكي مي توانند با ظرفيت هاي 57000 کيلوگرم و يا بيشتر عمل كنند كه اين وزن ها مربوط به واگن هاي پر بار و سنگين و يا كاميون هاي بزرگ بوده و يا نياز عملياتي و كاربردي خاص صنعتي و يا جابجائي اجسام ثقيل را ممكن مي سازد.

7- پائين آمدن سريع همراه با هزينه كمتر از آنجائي كه نيروي پائين آمدن آسانسورهاي هيدروليكي توسط نيروی جاذبه زمين تامين مي گردد لذا كاربردهاي فراواني براي سريع پائين آمدن آسانسور وجود داشته كه بدون استفاده از نيروی برق انجام مي گيرد . (خروج اضطراری) 

-------------------

انواع آسانسور هیدرولیک :

انواع آسانسور هیدرولیک را میتوان بر اساس شاخص های گوناگونی دسته بندی کرد . انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس نوع و روش کارگذاری جک هیدرولیک مورد بحث قرار می گیرد . آسانسورهای هیدرولیکی با استفاده از جک هیدرولیک و پاوریونیت و بواسطه جریان روغن حرکت می کنند . بنابراین همانطور که عنوان شد ، انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس تفاوت هایی که میان انواع جک و پاوریونیت وجود دارد دسته بندی می شوند. در این دسته بندی که بیشتر جنبه کاربردی دارد ، انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس تعداد ، نوع ، موقعیت و روش نصب جک تعریف می شوند . بر این اساس انواع آسانسورهای هیدرولیک در زیر فهرست شده اند:

• آسانسور هیدرولیک جک در زیر مستقیم

• آسانسور هیدرولیک یک جک در کنار مستقیم

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار مستقیم

• آسانسور هیدورلک یک جک در کنار غیرمستقیم

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار غیرمستقیم

• آسانسور هیدرولیک جک در زیر مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک یک جک در کنار مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک کششی

------------------

کلیاتی درباره آسانسورهای هیدرولیک:

پیش از بررسی انواع آسانسور هیدرولیکی ، لازم است شرح خلاصه ای درباره این نوع آسانسور داده شود . آسانسورهای با عملکرد هیدرولیکی ، انواعی از آسانسور هستند که با جک و پاوریونیت هیدرولیک عمل می کنند . بررسی چگونگی حرکت از نظر محاسباتی و تئوریک ، با دو پارامتر مهم “فشار” و “جریان” توضیح داده می شود .

--------------

طرز کار آسانسور هیدرولیک :

عملکرد اسانسور هیدرولیکی در جهت بالا و جهت پایین کمی متفاوت است . در حرکت جهت بالا، جریان روغن پیستون جک را به سمت بالا هدایت می کند . این جریان روغن بوسیله پمپ هیدرولیک ایجاد می شود . پمپ نیروی لازم برای گردش را از الکتروموتور تامین می کند . در حرکت جهت پایین نیز جریان روغن باعث حرکت جک می شود . ولی تفاوت در اینجاست که به دلیل وجود نیروی ناشی از وزن کابین و یا بار ، کافی است شیر برگشت باز شود تا روغن به سمت مخزن حرکت کند و در نتیجه پیستون جک به پایین حرکت کند . بنابراین، نیازی به عمل کردن موتور و پمپ در خرکت جهت پایین نمی باشد .

----------------

عمده قطعات هیدرولیک آسانسور :

• جک آسانسور هیدرولیک

• پاوریونیت آسانسور هیدرولیک

• کارسلینگ آسانسور هیدرولیکی

• شلنگ هیدرولیک

• روغن هیدرولیک

------------

کاربرد مناسب آسانسور های هیدرولیکی :

دفاتر اداری دو سه یا چهار طبقه

- ساختمان های مسکونی دو سه چهار و پنج طیقه

- بیمارستان های کوچک، کلینیک ها تا سه طبقه

- ساختمان های دولتی تا چهار طبقه و سطح مفید 15 هزار متر مربع

- کارخانه ها و مراکز صنعتی کوتاه که نیاز به انتقال بارهایی از 450 کیلوگرم الی 55 تن دارند

- پارکینگ های طبقاتی و ساختمان های بزرگ برای حمل خودرو

- آسانسورهای مسافری - باری در فروشگا ها

- آسانسورهای معلول بر که به عنوان مکمل پله برقی عمل می کنند.

- آسانسورهای شیک پانورامیک در لابی هتل ها و طبقات اولیه مراکز خرید و پاساژ .

-------------

کاربرد نامناسب آسانسورهای هیدرولیک:

- اغلب فروشگاه های بزرگ

- بیمارستان های بیش از ۴ طبقه.

- ساختمان هایی که بیش از ۱۴ متر میر حرکتی دارند

- در محل هایی که ایجاد و کندن چاله در آن ها همراه با خطرات فوق العاده است استفاده از سیستم هیدرولیک با جک مستقیم توصیه نمی شود .

--------------

شیر ایمنی (Rupture Value) :

شیر ایمنی یا پاراشوت هیدرولیک مهم ترین بخش یک جک آسانسور می باشد که روی سیلندر جک نصب گردیده رابط ببین شیلنگ هیدرولیک و جک می باشد و روغن از این طریق به جک وارد یا خارج می گردد .

عملکرد آن به این طریق است که حجم عبوری روغن را کنترل و در صورتی که کابین سرعت بیش از حد داشته باشد و یا اینکه شیلنگ هیدرولیک پاره شده باشد باعث قطع خروج روغن و توقف کابین می گردد .

------------------

معمولا گاورنر در موتورخانه قرار دارد و شامل سیم بکسل گاورنر (سیم بکسل ایمنی )، که از فلکه گاورنر گذشته و به فلکه کششی در ته چاهک امتداد یافته و مجددا به فلکه گاورنر برگشته و حلقه ای تشکیل می دهد . سیستم به وسیله کابین که به سیم بکسل گاورنر در نقطه ای وصل شده به حرکت در می آید. وقتی که سرعت به حد فعال شدن گاورنر برسد، گاورنر سیم بکسل را نگه می دارد و از آنجاییکه کابین هنوز حرکت خود را در جهت پایین ادامه می دهد لذا سیم گاورنر کشیده شده و در نهایت سیستم ایمنی عمل می نماید.

-----------------

برای سرعت های بالاتر از 1 متر بر ثانیه باید از پاشورات تدریجی  ترمز ایمنی استفاده کرد. این ترمز با اعمال یک فشار محدود که باعث توقف تدریجی کابین می شود، روی ریل های راهنما قفل می گردد.

این وسیله در آسانسورهای باری بسیار بزرگ و در جایی که چندین ترمز ایمنی به کابین نصب شده است استفاده می شود. در صورت نیاز می توان از این نوع ترمز ایمنی در سرعت های کمتر از 1 متر بر ثانیه نیز استفاده کرد.

این ترمز ایمنی به گونه ای طراحی شده است تا در شرایط سقوط آزاد، میانگین کندسازی کابین با بار کامل بین g 0.2 الی 1 g باشد. 

مسافت واقعی که طول می کشد آسانسور کاملا توقف نماید به سرعت آن بستگی دارد. در ظرفیت های بالا و سرعت های بالا به دلیل افزایش سطح تماس لقمه ها با ریل ها به هنگام پاراشوت ، امکان ذوب شدن و تخریب سطح ریل ها و لقمه ها وجود دارد که در این مواقع روی سطح لقمه ها را توسط موارد سرامیکی می پوشانند تا مقاومت سطح لقمه ها را بالا ببرند .

ارائه انواع آسانسور و بالابرهای هیدرولیک مسافربر ، خودروبر پارکینگ ، لیفتراک بر ، آسانسور باربر سنگین ، آسانسور بیمارستانی (برانکاردبر و تخت بر) و بالابر خانگی ، بالابر معلولین (ویلچربر) و آسانسورهای ضد انفجار و ضد جرقه و آسانسورهای ضد غبار . 

------------------

در برخي آسانسورها براي جلوگيري از اضافه بار حسگري را به شيوه هاي مختلف تعبيه مي كنند تا هنگام سوار شدن مسافر يا گذاشتن بار ، بيش از ظرفيت پيشبيني شده در كابين ، ضمن اعلام خبر تا تخليه بار اضافي از حركت آسانسور جلوگيري شود . آسانسور ضد انفجار ، تأمین وسائل برقی ضد جرقه ، تجهیزات برقی ضد گرد و غبار ، آسانسور صنعتی ضد انفجار ، آسانسور پالایشگاه ، آسانسور صنعتی پتروشیمی ، آسانسور معدن . وسائل برقی ضد انفجار . 

-------------------


آسانسورهای فاقد موتورخانه (Machine Room Less)  آسانسورهای روملس (Room-Less) یا (MRL) نامیده می شوند . عموماً در ساختمان هایی که امکان استقرار موتورخانه آسانسور در بالای چاه آسانسور وجود نداشته باشد یا حتی باعث برهم خوردن زیبایی طراحی بنای ساختمان گردد از آسانسورهای روملس استفاده می شود . بنابراین تمامی سیستم موتور و سیستم کنترل آسانسور در چاه آسانسور و در اورهد (بالاسری) چاه آسانسور نصب می گردند.  از آنجایی که فناوری روز دنیا به سمت طراحی و نصب این نوع آسانسورها حرکت می نماید. طی گذشت سالیان متمادی از ابداع این آسانسورها، تولیدکنندگان همواره با شناسایی نقاط ضعف و غلبه بر آن ها روز به روز بر کارایی و کیفیت این نوع آسانسورها افزوده اند . نصب آسانسورهای روملس توسط موتورهای بدون گیربکس (گیرلس) از نوع Flat الزاماً انجام می شود. علت استفاده از این نوع موتورها ابعاد کوچک تر ، وزن کم تر ، بازده و راندمان بالاتر و درنتیجه کارایی بالاتر این نوع موتورها می باشد. مهمترین نکته در طراحی این نوع آسانسورها این است که در هر حالت هنگامی که کابین در سطح بالاترین توقف است یک فضای کاری حداقل به طول 180 سانتی متر ایجاد شود. هنر حل این مساله این است که بتوان در ارتفاع کم تر و بدون صدمه زدن به فضای پشت بام این آسانسور را طراحی و نصب نمود . در توضیح مشخصات فنی آسانسورهای روملس باید گفت محل قرار گیری وزنه در سمت مجاور درب (چرخش 90 درجه به دلیل جلوگیری از فرسایش سیم بکسل) و همچنین استقرار دو فلکه هرزگرد کابین در زیر کابین و یک فلکه هرزگرد روی قاب وزنه که پیاده سازی آن به وسیله سیستم تعلیق 2:1 انجام می شود الزامی است. در برخی طراحی های آسانسور روملس کل وزن موتور بر روی ریل های راهنما وارد می گردد بنابراین انتخاب نوع ریل حائز اهمیت می باشد . در یک طراحی دیگر می توان موتور را در پشت ریل های کابین مستقر نمود. 

 تابلو فرمان آسانسور های بدون موتورخانه نیز مجاور درب توقف آخر نصب می گردد که معمولاً در یک جعبه قفل شده قرار می گیرد و در زمان تعمیرات و سرویس نگهداری قفل آن توسط سرویسکار باز می شود. 

-------------------

سیستم های نجات اضطراری کابین (بلک اوت) طوری طراحی شده اند که قطع برق را تشخیص داده و با پخش پیغام هایی موجب آرامش گردیده و با رعایت نکات ایمنی، آسانسور را به حرکت در می آورد و به طبقه پائین رسانده و درب را باز می کند تا افراد از داخل کابین آزاد شوند.

این سیستم در کنار تابلو فرمان هنگام قطع برق ، کنترل موتور و ترمز مکانیکی و درب آسانسور را در دست گرفته و فرامین لازم را صادر می نماید.

بعد از قرارگیری و نصب این سیستم در آسانسور به کمک تغذیه باطری ولتاژ مدار ایمنی تامین شده و پس از اطمینان از بسته بودن درب کابین فرمان باز شدن ترمز را صادر و تغذیه ی لازم را برای حرکت موتور با سرعت کند تولید می نماید . در این مرحله برای مدت زمان کوتاهی هر دو جهت حرکت تست می گردد و جهتی را که جریان کمتری نیاز دارد انتخاب نموده و به حرکت ادامه می دهد تا به راستای طبقه برسد . با فعال شدن سنسور توقف ، فرمان بسته شدن ترمز صادر می گردد و بعد از توقف کامل فرمان های لازم جهت باز شدن در کابین منتقل می شود .

در سفارش سیستم نجات اضطراری باید به نکات زیر توجه کرد:


- نوع آسانسور (کششی یا هیدرولیکی )

- نوع موتور

- ولتاژ و جریان شیر برقی در آسانسور هیدرولیک

- ولتاژ و جریان ترمز مکانیکی موتور

- ولتاژ و جریان کمان در باز کن

- نوع درب در آسانسور جزء بخش هایی است که از تنوع بالایی برخوردار است.(در فرماتور۲۲۰ – فرماتور درایودار و اتوبوسی – در مری و …….)

______________

چند نکته در مورد سیستم نجات اضطراری:


در سیستم های نجات اضطراری معمولاً از باطری های سیلد اسید استفاده می گردد . اگر این باطری ها برای مدت طولانی بدون استفاده در انبار باقی بماند رفته رفته از شارژ آن کم شده و از عمر مفید آن کاسته می گردد،بنابراین در سفارش سیستم های اضطراری این نکته حائز اهمیت است که بعد از تحویل سیستم به سرعت نسبت به نصب آن اقدام گردد و باطری ها زیر شارژ شوند.

معمولاً دیده می شود که بین تحویل تابلو تا نصب آن مدت زمان زیادی طول می کشد که این مورد برای سیستم های نجات اضطراری نا مناسب می باشد، بنابراین در بازدیدهای دوره ای باید ولتاژ باطری ها بررسی گردد . در نهایت برای افزایش اطمینان از صحت عملکرد کلی سیستم می توان با قطع برق عملکرد درست سیستم نجات اضطراری را مورد تست قرارداد.

--------------------

در هر کابین آسانسور حداقل یک درب و در طبقات نیز یک درب طبقه وجود دارد . درب ها به دو دسته لولائئ و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند . درب های اتوماتیک نیز به دو دسته تلسکوپی و سانترال تقسیم می شوند . 

------------------

دلایل استفاده از ریل های راهنما :


1-  هدایت کابین و وزنه تعادل در حرکت قائم و حداقل کردن نوسانات افقی

2- به منظور جلوگیری از نوسانات کابین به علت نیروهای خارج از مرکز

3- توقف و نگه داشتن کابین در هنگام عملکرد مکانیزم ایمنی

-----------------

چاهک يا پيت آسانسور هیدرولیکی زیر پایین ترین طبقه واقع شده است. ضربه گیرهای کابین روی سکو در کف چاهک قرار می گیرند . کف چاهک باید نسبت به نفوذ آب عایق باشد . اگر عمق چاهک بیش از 2.5 متر باشد، در صورت امکان درب ورودی به چاهک باید تعبیه شود که این درب باید به سمت بیرون باز شود. اگر امکان نصب درب ورودی میسر نباشد، باید نردبان ثابت تعبیه گردد تا ورود ایمن به چاهک فراهم شود.

- باید فضای کافی در چاهک برای جا دهی یک بلوک به ابعاد 80*60*50 سانتیمتر مکعب به طوری که روی یکی از سطوح خود قرار گیرد، وجود داشته باشد.


- فاصله خالی مابین کف چاهک و پایین ترین قطعه کابین باید حداقل 0.5 متر باشد.


‏ظرفیت اسانسور چگونه مشخص می شود؟


ظرفیت هر اسانسور را با توجه به مساحت و فضای امنی که درون کابین برای هر مسافر وجود دارد در نظر می گیرند، علاوه بر این موضوع وزن هر مسافر مطرح است که در استاندارد جهانی وزن هر نفر را بین ۷۵ تا ۸۰کیلو گرم محاسبه می کنند وزن ها بر اساس ابعاد آسانسور مشخص می شوند و از ۴۰۰ کیلوگرم شروع می شود که ۴ تا ۶ نفر ظرفیت دارند و در ادامه 630 کیلوگرم (8نفره) 800 کیلوگرم(10نفره) 1000 کیلوگرم (13نفره) 1150 کیلوگرم (15نفره) 1350 کیلوگرم (18نفره) و 1600 کیلوگرم (21نفره) است. این ابعاد و اوزان با توجه به کاربری آسانسور تغییر می کنند و برای آسانسور های باربر یا حمل خودرو این ظرفیت بیشتر است و کابین باید حدودا 3000 هزار کیلوگرم تا 5000 یا 6000 هزار کیلوگرم وزن را تحمل کند.


نکات مهم در تعیین ظرفیت کابین آسانسور:


ساختمان های چهار طبقه با طول مسیر 10.5 بایستی مجهز به آسانسور باشند.

ساختمان هایی با هشت طبقه و بیشتر , با طول مسیر 28 متر , بایستی مجهز به دو آسانسور باشند.

در صورتی که ساختمان دارای دو آسانسور باشد یکی از آن ها باید قابلیت جابجایی صندلی چرخ-دار را داشته باشد

محل دقیق جای گیری آسانسور باید نزدیک ترین مسیر برای رفت و آمد مسافران باشند تا به راحتی به آسانسور دسترسی داشته باشند

چنانچه تعداد آسانسور ها بیشتر از یک عدد باشد این دو آسانسور میتوانند در کنار هم یا روبروی هم باشند

یکی از نکات مهم در تعیین ظرفیت کابین آسانسور این است که حداکثر فاصله آسانسور تا ورودی واحد در هر طبقه باد 45 متر باشد.

محل قرار گرفتن آسانسور بایستی در قسمت مرکزی ساختمان باشد. تا افراد از نقاط مختلف ساختمان به راحتی به آن دسترسی داشته باشند


برای محاسبه ظرفیت آسانسور چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟


نوع کاربری ساختمان و تعداد طبقات آن

ارتفاع و فاصله طبقات از یکدیگر

تعداد واحد و جمعیت هر طبقه


پردازش اطلاعات اولیه:


تعیین جمعیت ساختمان

مشخص کردن جمعیت ترافیک

مشخص کردن زمان انتظار

تعین مدت زمان انجام یک سفر کامل


اطلاعات به دست آمده از پردازش:


سرعت مناسب آسانسور

ظرفیت کابین آسانسور

تعداد آسانسور مورد نیاز


جدول مساحت مفید کابین آسانسور بر حسب تعداد نفرات:


با کمک جدول ظرفیت کابین بر اساس تعداد نفرات میتوان حداکثر مساحت مفید کابین را تعیین کرد. تعیین مساحت آسانسور بسیار حائز اهمیت است چرا که موتور آسانسور متناسب با مساحت مفید کابین و فضای چاه انتخاب میشود. چنانچه مساحت کابین از مساحت استاندارد 4 نفر بزرگ تر باشد موتور آسانسور نیز بایستی متناسب با آن باشد. با مشخص شدن تعداد نفرات حداکثر مساحت مفید کابین طبق جدول زیر حساب می شود.


تعداد مسافر                                      حداکثر مساحت مفید کابین / متر مربع

1.                                                       28/0

2.                                                48/0

3.                                                  60 /0

4.                                               79/0

5.                                               98/0

6.                                               17/1

7.                                               31/1

8.                                               45/1

9.                                               59/1

10.                                               73/1

11.                                               87/1

12.                                               01/2

13.                                               15/2

14.                                               29/2

15.                                               43/2

16.                                               57/2

17.                                               71/2

18.                                               85/2

19.                                               99/2

20.                                                  13/3


فاکتور های مهم در تعیین ظرفیت آسانسور


ظرفیت آسانسور


ابعاد آسانسور باید متناسب با چاه آن طراحی شود. یکی از نکات مهم در تعیین ظرفیت کابین آسانسور مشخص کردن مساحت کابین آسانسور می باشد. مساحت کابین آسانسور با تعداد مسافران رابطه-ی مستقیمی دارد. مطابق با مبحث 15 مقررات ملی ساختمان و استاندارد های بین المللی برای این منظور جداول مختلفی تعرف شده است شده است. و طراحان باستی تمامی آن استانداردها را در نظر بگیرند.

یکی از جداول مهم در طراحی آسانسور جدول مساحت مفید کابین آسانسور می باشد که در بالا آورده شده است. با کمک این جدول می توان مساحت مفید کابین را مشخص کرد.- در زیر ضربه گیرهای کابین و وزنه تعادل که در انواع فنری، هیدرولیک یا پلی اورتان می باشند، باید سکوی بتونی یا فلزی ساخته شود. چاهک آسانسور های هیدرولیک باربر، خودروبر، ویلچربر ، لیفتراک بر، خانگی ، مسافربر، نفر، آسانسورهای ضد انفجار و ضد غبار. قیمت فروش ، خرید ، نصب ، راه اندازی ، تعمیر ، سرویس و نگهداری بالابر خانگی ، بالابر ویلچر ، بالابر مغازه ، بالابر بار ، بالابر معلول بر ، بالابر معلولین ، بالابر اسناد بر اداری


____________
لطفأ جهت مشاوره فنی و انتخاب نوع دستگاه با شماره های 02188874850 و 02186087162 تماس و یا درخواست خود را به شماره 09378107645 واحد فروش شرکت توسعه آسانسور واتساپ فرمائید.


بستن
حداقل عمق چاهک (سانتی متر)
150
نوع درب کابین
اتوماتیک
نوع درب طبقه
اتوماتیک
جنس درب کابین
استیل
جنس درب طبقات
استیل
جنس بدنه کابین
استیل
جنس کفی
کفپوش
محل قرارگیری موتورخانه
پایین
فرکانس (هرتز)
50
نوع حرکت
نرم و یکنواخت
نوع ضربه گیر
هیدرولیکی
مدل ریل آسانسور
فولادی
نوع شیلنگ
فشار قوی
نوع الکتروموتور
غوطه ور در روغن
نوع پمپ
اسکرو (پیچی)
میزان صدای پمپ
بی صدا
گروه رنگ
خاکستری
رنگ
کوره ای
امکانات
دارای گرمکن روغن دارای شیر پارگی دارای سیستم نجات اضطراری (قطع برق) دارای مکانیزم جلوگیری از سقوط (پاراشوت) دارای سیستم ترمز ایمنی دارای شیر پایین آورنده اضطراری دستی
پشتیبانی و خدمات پس از فروش
تامین و تعمیر قطعات
گواهی نامه
گواهی ضمانت(گارانتی) یکساله و خدمات پشتیبانی دهساله