توسعه آسانسور

چاهک آسانسور


چاهک آسانسور


چاهک يا پيت آسانسور هیدرولیکی زیر پایین ترین طبقه واقع شده است. ضربه گیرهای کابین روی سکو در کف چاهک قرار می گیرند.

کف چاهک باید نسبت به نفوذ آب عایق باشد.

اگر عمق چاهک بیش از 2.5 متر باشد، در صورت امکان درب ورودی به چاهک باید تعبیه شود که این درب باید به سمت بیرون باز شود. اگر امکان نصب درب ورودی میسر نباشد، باید نردبان ثابت تعبیه گردد تا ورود ایمن به چاهک فراهم شود.

- باید فضای کافی در چاهک برای جا دهی یک بلوک به ابعاد 80*60*50 سانتیمتر مکعب به طوری که روی یکی از سطوح خود قرار گیرد، وجود داشته باشد.

- فاصله خالی مابین کف چاهک و پایین ترین قطعه کابین باید حداقل 0.5 متر باشد.

- در زیر ضربه گیرهای کابین و وزنه تعادل که در انواع فنری، هیدرولیک یا پلی اورتان می باشند، باید سکوی بتونی یا فلزی ساخته شود. چاهک آسانسور های هیدرولیک باربر، خودروبر، ویلچربر ، لیفتراک بر، خانگی ، مسافربر، نفر، آسانسورهای ضد انفجار و ضد غبار. قیمت فروش ، خرید ، نصب ، راه اندازی ، تعمیر ، سرویس و نگهداری بالابر خانگی ، بالابر ویلچر ، بالابر مغازه ، بالابر بار ، بالابر معلول بر ، بالابر معلولین ، بالابر اسناد بر اداری

_______آسانسور هیدرولیک چیست؟


به آسانسور هایی که با سیستم هیدرولیک ( جک و پاوریونیت) کار می کنند آسانسور هیدرولیک گفته می شود.

آسانسورهای هیدرولیکی انواع گوناگونی دارند و می توانند به یک یا دو جک به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مجهز باشند.


آسانسور هيدروليك مسافری (نفربر) ، آسانسور خانگی

آسانسور هيدروليك خودروبر ، ماشین بر ، پارکینگی، آسانسور لیفتراک بر

آسانسور هيدروليكى صنعتی باربر ، بار و نفربر.

آسانسور هيدروليك بيمارستانى تخت بر ، برانکاردبر


آسانسور های هیدرولیک برای مکان های کم مسافر و ترافیک پایین و بارهای بسیار بزرگ بهترین گزینه می باشد.

آسانسور های هیدرولیک در اکثر موارد تنها نوع مناسب برای نصب در بسیاری از ساختمان های قدیمی بدون آسانسور می باشند.

حداکثر سرعت آسانسور های هیدرولیک 0.63 متر بر ثانیه می باشد.  لازم به ذکر است سرعت کابین خالی به سمت بالا نباید از 0.8 سرعت نامی بالاتر شود و حرکت به سمت پایین با کابین پر به مقدار بار نامی نباید  بیش از 0.8 از سرعت نامی بیشتر باشد.  روغن و تغییرات بار در کابین در صورت ایجاد تغییرات در سطح مجددا سطح کابین را با تراز طبقه هم سطح می کند. البته ممکن است در شرایطی که چرخ های دستی کوچک در آسانسوری با ظرفیت زیاد استفاده شود این سیستم ها از دقت کافی برخوردار نباشند.


مزایای آسانسور هیدرولیک :


1- نیاز به اتاق موتورخانه در بالای چاهک آسانسورهای هيدروليکی نبوده و موتورخانه را با حداقل اشغال فضای موجود در اطراف چاه می توان در نظر گرفت.

2- نیازی به آهنکشی چندانی جهت آسانسور های هيدروليکی غیر مستقیم (INDIRECT) نبوده؛ در حالی که در سیستم آسانسورهای کششی احتیاج به چهارچوب فلزی برای نصب ریل می باشد. از این جهت هم هزینه مواد مصرفی (ناودانی و نبشی و ...) و هم اجرت نصب کاهش می یابد.

3- ايمنی آسانسورهای هيدروليکی غیر مستقیم به دليل استفاده از پاراشوت و شير ترکيدگی و شير ايمنی دو برابر آسانسورهای کششی است.

4- هزينه تعمير و نگهداري آسانسورهای هيدروليک به مراتب کمتر از آسانسورهای کششی است.

5- بهره برداري موثرتر از فضاي ساختمان :

الف - سطح چاه مورد استفاده آسانسورهاي هيدروليكي نسبت به آسانسورهاي كششي ، در حدود 12% كمتر مي باشد. قسمت بالاي چاه (بخش زير سقف) آسانسورهای هيدروليکی به مراتب تميز تر باقی مي ماند. آسانسورهاي هيدروليكي نياز به اتاق ماشين در بالا نداشته ولي به يك مقدار فضا (OVER HEAD) در بالاي پشت بام نياز دارد كه آن هم به علت رعايت مقررات ايمنی مربوطه مي باشد.

ب _ از آنجائيكه آسانسورهاي هيدروليكي از نوع مستقيم نيرو و بار عمودي به ساختمان تحميل نمي كند ابعاد ستون هاي ساخته شده در اطراف چاه به طرز چشمگيري كاهش مي يابد.

پ _ از آنجائيكه اتصالات مكانيكي بين پاور يونيت و جک آسانسورهاي هيدروليكي را لوله ها و لوله هاي محافظ ( داكت ها ) تشكيل مي دهند ، ميتوان از اين خصوصيت قابليت انعطاف استفاده نموده و بخش پاور يونيت را در محل مناسبی در شعاع حداکثر 12 متری سيلندر هيدروليک نصب نمود .

6 - به منظور بالا بردن بار هاي سنگين ، موثر ترين وسيله مي باشد.

هنگامي كه مايل به استفاده از آسانسوری با تراول هاي كوتاه و ظرفيتی بيش از چهار تن هستيم اهميت آسانسورهاي هيدروليكي آشكار تر مي گردد زيرا كه بطور اصولی سيستم های هيدروليكی ، دارای توان و نيروي بالا برنده قوي و راندمان مكانيكي خوب ، همراه با هزينه كمتر مي باشند .

هنگامي كه نيازي به سرعت هاي بالاتري نمي باشد ، آسانسورهاي هيدروليكي مي توانند با ظرفيت هاي بسیار بالا برای حمل واگن هاي پر بار و سنگين و يا كاميون هاي بزرگ مورد استفاده قرار گیرد

7- پائين آمدن سريع همراه با هزينه كمتر

از آنجائي كه پائين آمدن آسانسورهاي هيدروليكي توسط نيروی ثقل تامين مي گردد لذا كاربردهاي فراواني براي سريع پائين آمدن آسانسور وجود داشته كه بدون استفاده از نيروی برق انجام مي گيرد .

__________


انواع آسانسور هیدرولیک :


انواع آسانسور هیدرولیک را میتوان بر اساس شاخص های گوناگونی دسته بندی کرد . انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس نوع و روش کارگذاری جک هیدرولیک مورد بحث قرار می گیرد . آسانسورهای هیدرولیکی با استفاده از جک هیدرولیک و پاوریونیت و بواسطه جریان روغن حرکت می کنند . بنابراین همانطور که عنوان شد ، انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس تفاوت هایی که میان انواع جک و پاوریونیت وجود دارد دسته بندی می شوند. در این دسته بندی که بیشتر جنبه کاربردی دارد ، انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس تعداد ، نوع ، موقعیت و روش نصب جک تعریف می شوند . بر این اساس انواع آسانسورهای هیدرولیک در زیر فهرست شده اند:


• آسانسور هیدرولیک جک در زیر مستقیم

• آسانسور هیدرولیک یک جک در کنار مستقیم

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار مستقیم

• آسانسور هیدورلک یک جک در کنار غیرمستقیم

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار غیرمستقیم

• آسانسور هیدرولیک جک در زیر مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک یک جک در کنار مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک دو جک در کنار مستقیم تلسکوپی

• آسانسور هیدرولیک کششی

------------------

کلیاتی درباره آسانسورهای هیدرولیک:


پیش از بررسی انواع آسانسور هیدرولیکی ، لازم است شرح خلاصه ای درباره این نوع آسانسور داده شود . آسانسورهای با عملکرد هیدرولیکی ، انواعی از آسانسور هستند که با جک و پاوریونیت هیدرولیک عمل می کنند . بررسی چگونگی حرکت از نظر محاسباتی و تئوریک ، با دو پارامتر مهم “فشار” و “جریان” توضیح داده می شود .

--------------

طرز کار آسانسور هیدرولیک :


عملکرد اسانسور هیدرولیکی در جهت بالا و جهت پایین کمی متفاوت است . در حرکت جهت بالا، جریان روغن پیستون جک را به سمت بالا هدایت می کند . این جریان روغن بوسیله پمپ هیدرولیک ایجاد می شود . پمپ نیروی لازم برای گردش را از الکتروموتور تامین می کند . در حرکت جهت پایین نیز جریان روغن باعث حرکت جک می شود . ولی تفاوت در اینجاست که به دلیل وجود نیروی ناشی از وزن کابین و یا بار ، کافی است شیر برگشت باز شود تا روغن به سمت مخزن حرکت کند و در نتیجه پیستون جک به پایین حرکت کند . بنابراین، نیازی به عمل کردن موتور و پمپ در خرکت جهت پایین نمی باشد .

-----------
ساختار و اجزای آسانسور هیدرولیکی :


بطور کلی می توان ساختار آسانسور هیدرولیکی را متشکل از سه گروه اجزای هیدرولیکی ، اجزای مکانیکی و اجزای الکتریکی دانست . آنچه وجه تمایز اصلی آسانسورهای هیدرولیک از انواع دیگر آسانسور است در گروه قطعات هیدرولیک نمایانگر است . قطعات مکانیکی آسانسور و قطعات الکتریکی تا حدود زیادی مشابه سایر سیستم ها می باشند:

-----------

عمده قطعات هیدرولیک آسانسور :


• جک آسانسور هیدرولیک

• پاوریونیت آسانسور هیدرولیک

• کارسلینگ آسانسور هیدرولیکی

• شلنگ هیدرولیک

• روغن هیدرولیک

------------

کاربرد مناسب آسانسور های هیدرولیکی :


دفاتر اداری دو سه یا چهار طبقه

- ساختمان های مسکونی دو سه چهار و پنج طیقه

- بیمارستان های کوچک، کلینیک ها تا سه طبقه

- ساختمان های دولتی تا چهار طبقه و سطح مفید 15 هزار متر مربع

- کارخانه ها و مراکز صنعتی کوتاه که نیاز به انتقال بارهایی از 450 کیلوگرم الی 55 تن دارند

- پارکینگ های طبقاتی و ساختمان های بزرگ برای حمل خودرو

- آسانسورهای مسافری - باری در فروشگا ها

- آسانسورهای معلول بر که به عنوان مکمل پله برقی عمل می کنند.

- آسانسورهای شیک پانورامیک در لابی هتل ها و طبقات اولیه مراکز خرید و پاساژ .

-------------
کاربرد نامناسب آسانسورهای هیدرولیک:


- اغلب فروشگاه های بزرگ

- بیمارستان های بیش از ۴ طبقه.

- ساختمان هایی که بیش از ۱۴ متر میر حرکتی دارند

- در محل هایی که ایجاد و کندن چاله در آن ها همراه با خطرات فوق العاده است استفاده از سیستم هیدرولیک با جک مستقیم توصیه نمی شود .

---------


شیر ایمنی (Rupture Value) :


شیر ایمنی یا پاراشوت هیدرولیک مهم ترین بخش یک جک آسانسور می باشد که روی سیلندر جک نصب گردیده رابط ببین شیلنگ هیدرولیک و جک می باشد و روغن از این طریق به جک وارد یا خارج می گردد .

عملکرد آن به این طریق است که حجم عبوری روغن را کنترل و در صورتی که کابین سرعت بیش از حد داشته باشد و یا اینکه شیلنگ هیدرولیک پاره شده باشد باعث قطع خروج روغن و توقف کابین می گردد .

.--------


موتورخانه :


موتور خانه آسانسور هیدرولیک فضایی است که موتور محرکه و تابلو کنترل و تجهیزات دیگر آسانسور را در خود جای می دهد که مساحت دربچه تخلیه ها نباید کمتر از ۱ درصد مساحت مقطع چاه آسانسور باشد .

درب ورودی موتورخانه باید حداقل ‎به عرض 90 سانتی متر با ارتفاع 190 سانتی متر باشد

و قفل آن میبایست به گونه ای باشد ‏ که از سمت داخل بدون نیازبه کلید باز شده و از بیرون با کلید باز شود .

درجه حرارت موتورخانه در حدود 5 تا 40 سانتی گراد باید حفظ شود .

شدت روشنایی درکف موتور خانه نیز باید حداقل 200 لوکس تامین گردد . فن جهت تعویض هوا نیز در موتورخانه 12-14 بار در ساعت در نظر گرفته میشود .

درب اضطراری حداقل ابعاد آن 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر باید در نظر گرفته شود . پیشنهاد می گردد همواره یک ضلع موتورخانه آسانسور های هیدرولیکی حداقل ۲ متر بوده (عمق با عرض )

و ارتفاع آن نیز کمتر از ۲ متر باشد در صورتی که موتور خانه آسانسور هیدرولیک مجاور با چاه باشد عرض دیوار مجاور هم اندازه دیوار چاه خواهد بود و امکان دسترسی به داخل چاه آسانسور نیز از طریق موتورخانه جهت انتقال تجهیزات نیز وجود خواهد داشت .

کابین باید به نحوی ساخته شود که حداقل بتواند وزن دو نفر را بدون انحراف دایمی در آن تحمل کند .

کف کابین از ورق فولادی است که ممکن است جهت کاهش سر و صدا از ورقه چوبی نیز در ان بکار برده میشود .

روی کف جهت تزیینات داخل کابین از سنگ گرانیت سرامیک یا کف پوشش ضد خش و در کابین های خودرو بر از ورق اجدار فلزی استفاده میگردد .

بدنه کابین نیز با توجه به کاربری آسانسور میتواند از پوشش های فرمیکا یا استیل روی تخته های نیوپان تزیین گردد . برای آسانسور های صنعتی , باربر و خودرو بر بدنه کابین از پانل های فلزی فرم داده شده استفاده می شود که باید در برابر نیروهای جانبی مقاوم باشد و از لرزش و ارتعاش دیواره ها جلوگیری شود .

-------------

مشاوره ، طراحی و اجرای انواع آسانسورهای مسافربر ، ماشین بر ، لیفتراک بر ،


بیمارستانی برانکاردبر و تخت بر و باربر


آسانسورهای خاص ضدانفجار ،صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ، وآسانسور های ضد


گرد و غبار معادن وانبارهای غلات و حبوبات ، آسانسور اتاق تمیز استریل (Clean


Room)
___________
لطفأ جهت مشاوره و انتخاب نوع دستگاه با شماره 02188874850 یا


02186087162 تماس و یا درخواست خود را به شماره 09378107645 واتس


آپ واحد فروش شرکت ارسال فرمائید .